úterý 7. června 2011

Duke Nukem Forever demo recenze - stálo 12 let čekání za to?

Sice jsem psal, že nemám moc čas kvůli zkouškám, ale když jsem zjistil, že už je přístupné demo DNF, tak jsem prostě neodolal, původní Duke Nukem, Duke Nukem 2 a Duke Nukem 3D jsem hrál v době, kdy vycházely a DN3D byla jedna z nejzábavnějších stříleček svojí doby.

DNF měl původně vyjít v roce 1999, objevovaly se preview v časopisech s "reálnými" screenshoty, ale pak bylo najednou ticho. Po hooodně dlouhé době různých spekulací, jestli bude nebo nebude, se ho chytla studia Triptych Games, Gearbox software a Piranha Games, vydavatel 2K Games.

V demu jsou k dispozici dva levely, první nápadně připomíná Stadium z DN3D. Duke stojí u pisoáru a zjišťuje, že ho může používat stejně, jako před 12 leti. Když se dostatečně vyblbne, jde k tabuli, kde je nákres útoku na bosse. Přidá svůj návrh, ale ať kreslí, co kreslí, stejnak se dozví, že je to výborný plán a že má vyrazit. Chvíli beze zbraně probíhá servisními tunely pod stadionem, nakonec se dostane do místnosti kde na zemi leží Devastator a jde na věc.

Druhý level se odehrává v poušti, Duke si užívá projížďku ve svém monster trucku vyplněnou přejížděním pigcopů, ale dojde mu benzín, tak se vydá nějaký najít a už ho zase nahánějí mimozemšťani. Pro benzín musí do opuštěného dolu, kde si krátí cestu a dlouho chvílí jízdou v důlním vozíku. Během hledání si vyzkouší několik zbraní a např. i těžký kulomet. benzín samozřejmě najde a vrací se natankovat.

Začnu tím, co se mi nelíbilo, tolik toho nebylo. Jako téměř v jakékoliv jiné nové hře zde nejsou lékárničky, ale zdraví se doplňuje automaticky. Naštěstí se health bar jmenuje EGO, takže se to dá autorům odpustit, nicméně je to odklon od klasické hratelnosti a přiblížení se většímu množství hráčů. Vzhledem k tomu, že je hra primárně na konzole, v menu je hned po spuštění automaticky zapnutá funkce Auto aim, což se zřejmě hodí pro hraní s gamepadem, ale u hraní klávesnice+myš význam nevidím.

Kladů je podstatně víc, grafika vypadá výborně a přitom je přehledná a svižná, prostředí je interaktivní, ať už vybuchující sudy, již zmíněné zbraně napevno a důlní vozík, nebo třeba nutnost rozbít prkna, která jsou připevněna na vstup dolu. Zůstaly klasické zbraně, v demu se vyskytuje pistole, brokovnice, Reaper(tříhlavňový kulomet), RPG, Shrinker(zmenšovadlo), Pipe bombs(na dálku odpalovaný "granát") a Devastator(rychlejší verze raketometu se dvěma hlavněmi). Navíc se naprosto nečekaně objevil Rail gun(pomalá ale smrtící zbraň vystřelující paprsek, který zabijí jednou ranou i na dálku, s dalekohledem).  K tomu nechybí klasické hlášky, narážky a další klasické vlastnosti DN. Navíc monster truck, který se zřejmě objeví ve více levelech.

Co by se líbilo mě, aby zůstalo z klasického DN3D, a nezůstalo, jsou maličkosti typu: pigcop vydrží přesně 2 rány z brokovnice, pistole má v zásobníku 12 nábojů, při použití zmenšovadla Duke automaticky zašlápne zmenšená monstra ve svém dosahu apod a hlavně aby u RPG nebyla potřeba čekat na zameření cíle, ale dalo se používat stejně jako dřív.

Podtrženo sečteno, vypadá to, že se čekání vyplatilo a nezbývá než těšit se na plnou verzi, starý hrabě je konečně zpátky.

Oficiální trailer

1 komentář:

  1. ydrží přesně 2 rány z aby u RPG nebyla potřeba čekat na za jmenuje EGO, takže se to dá autorům odpustit, nicméně je to ode většímu množství hrá

    OdpovědětVymazat